Η ιστορία μας

Το 1991 ιδρύθηκε στο Ρέθυμνο το πρώτο Κέντρο Ξένων Γλωσσών ΣΙΛΛΕΡ  (οδός Γ.Χατζηδάκη 23), από τον Δημήτρη Καραμπάλιο, καθηγητή της Γερμανικής Φιλολογίας του πανεπιστημίου του Βερολίνου και τον Νίκο Φραγκιαδάκη, καθηγητή της Γερμανικής Φιλολογίας του πανεπιστημίου της Αθήνας.

Η εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας, με σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας και καινοτόμες ιδέες αποτέλεσε την απαρχή της επιτυχημένης παρουσίας μας στον χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στην πόλη μας. Το 2002 ο Βασίλης Καραμπάλιος, απόφοιτος της Γερμανικής Φιλολογίας του πανεπιστημίου της Λειψίας, διαδέχθηκε τον Δημήτρη Καραμπάλιο, ενώ το 2005 σε συνεργασία με άρτια καταρτισμένους και έμπειρους καθηγητές, ξεκίνησε στα τρία πλέον Κέντρα Ξένων Γλωσσών μας η διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας. Από το 2011 στα Κ.Ξ.Γ. Schiller (Καλλιθέα, Μασταμπάς, Κουμπές) διδάσκεται και η ρωσική γλώσσα.

Ο κύριος στόχος μας όλα αυτά τα χρόνια είναι να κάνουμε τους μαθητές μας να αγαπήσουν τη γνώση.  Η πολύπλευρη αντίληψη που έχουμε για τη διδασκαλία σε συνδυασμό με τη συμμετοχή των μαθητών μας σε εκπαιδευτικές εκδρομές στο εξωτερικό μετατρέπει την εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε ολοκληρωμένη μελέτη πολιτισμού και γλωσσικής επικοινωνίας.

Αναγνωρίζοντας τη διαφορετικότητα του κάθε ατόμου στον τρόπο με τον οποίο αφομοιώνει τις γνώσεις, δημιουργήσαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο καλύπτει τις μαθησιακές ανάγκες του κάθε μαθητή, φοιτητή ή ενήλικα

Το προσωπικό ενδιαφέρον για κάθε μαθητή ξεχωριστά, αποτελεί τη βάση της φιλοσοφίας μας. Τα τμήματά μας είναι ολιγομελή, ώστε να είναι δυνατή η ουσιαστική επαφή μαθητών και καθηγητών. Τα εξελιγμένα οπτικοακουστικά μέσα, το σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό και τα προσεκτικά επιλεγμένα βιβλία μας, βοηθούν τον μαθητή να συμμετέχει ενεργά στο μάθημα,  ενισχύοντας τη δημιουργικότητα  και  το πνεύμα της ομαδικότητας μέσα στην τάξη. Η  έκφραση των μαθητών μας μέσα από την τέχνη στις διάφορες εκδηλώσεις μας αλλά και κατά τη διάρκεια του μαθήματος, μετατρέπουν την εκμάθηση ξένων γλωσσών σε μία ευχάριστη εμπειρία.

Παράλληλα με την διδασκαλία ξένων γλωσσών και έχοντας ως στόχο τη σφαιρική παροχή εφοδίων και δεξιοτήτων στους μαθητές μας ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις προκλήσεις της σύγχρονης εποχής, τα κέντρα μας προσφέρουν μαθήματα πιστοποίησης Η/Υ για παιδιά και ενήλικες και μαθήματα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά.

Στα χρόνια της παρουσίας μας στο χώρο της εκπαίδευσης η καλύτερη διαφήμιση ήταν πάντα η ποιότητα της δουλειάς μας και οι επιτυχίες των μαθητών μας. Δεσμευόμαστε ότι θα προσπαθούμε συνεχώς για καλύτερες υπηρεσίες και ποιοτική εκπαίδευση.